Červenec 2011

Politický populismus v praxi

30. července 2011 v 7:00 | David Vaníček |  Naostro
Není to žádné překvapení, ale politický populismus má mnoho zajímavých tváří. Přihodím jednu stručnou zkušenost z praxe. Když jsem před časem natáčel jedno kontroverznější téma s jistým hejtmanem a poslancem - měl reagovat na kritiku starostů - trvalo to dva dny, než se laskavě vyjádřil a ještě to nechal přepapouškovat svou mluvčí, neměl odvahu čelit negativním dotazům vlastním obličejem?

Když jsme tomu stejnému politikovi psal SMS, aby reagoval na návrhy svých politických konkurentů a že mi stačí reakce po telefonu - během minuty se mi ozvala jeho mluvčí s tím, že pan hejtman to udělá rád, ale jen pokud přijedeme s kamerou, "jen" po telefonu ne, chce být vidět... Nemusím dodávat, že jeho reakce byla nečeně ostrá a politické rivaly cupovala...

Jsem zvědavý, jestli bude chtít být vidět zase až bude muset vysvětlovat něco nepopulárního....

Pííííp

28. července 2011 v 7:00 | David Vaníček
Víte, kdy kuře naposledy pípne?
....
V Tescu na pokladně.

"Rozflákej mi při tom brýle!"

26. července 2011 v 22:38 | David Vaníček
Zatímco se kauza rozdávání údajných úplatků ve straně Věci Veřejné ještě ani nedostala k řádnému policejnímu vyšetřování, na internetu si žije svůj vlastní komický život.

Divadlo Rubín vydalo titulní píseň k představení Blonďatá bestie i s videoklipem, a je to po delší době u nás povedená politická satira, která se nebojí do toho rýponout.

O to méně veselejší je ale vývoj samotné kauzy. Tady jsou fakta:

SLIB první: Když VV slibovaly před volbami, mluvily o tom, že omezí imunitu poslanců..
REALITA první: Vít Bárta ani jeho advokát nepřišli na jednání mandátního a imunitního výboru a sněmovna tak zatím nemohla o omezení Bártovy imunity jednat...

SLIB druhý: "Padni komu padni, tím se budeme řídit," křičely VV do světa, když začaly obsazovat ministerstva a volaly po odvolání Alexandra Vondry (ODS) za údajný průšvih s předraženým ozvučení od společnosti PromoPro.
REALITA druhá: Když už se nad Bártou houpe policejní výslech, proč se tady ve stylu "padni komu padni" nevydá do rukou policie sám jako vyloučený člen VV a stále ještě poslanec Škárka, kterého chtějí policisté vyslechnout proto, že si údajné peníze od Bárty převzal.

A ve stínu toho všeho někdo prý smazal záběry z kamer v domě, kde bydlela Kristýna Kočí a kam měl někdo nainstalovat štěnici.. a poslankyně Kočí vesele rozdává rozhovory o tom, jak Bárta při poradách teatrálně pochoduje po stolech a židlích...a že ona byla "svazačka hadr" jak moc to všechno hltala. To jsme si ale všimli, že... Kdo po kom dřív skočí? Policie po Bártovi nebo Bárta po Kočí? - možná bude mít divadlo Rubín časem materiál na druhý díl - pokud bude pak vydařený jako ten první, proč ne... A teď všichni: "Jo, ho, ho, Jo, ho, ho, byl to jenom puč, Tluchoři, ty tchoři...."