E-mailový strašák: Nebezpečné fukušimské houby?

27. června 2011 v 12:50 | David Vaníček |  Naostro
"Vyhodili jsme plnej košík hub," napsala mi kamarádka, když mě upozorňovala na email, který koluje v emailových schránkách po celé zemi.

Možná jste ho dostali i vy. Autorka, údajná paní Radmila, v něm píše, že její známý pracuje pro Akademii věd a že právě tam měly vrcholit testy hub v českých lesích po havárii na jaderné elektrárně v japonské Fukušimě. "Výsledky jsou prý tak špatném že jim úplně zakázali je zveřejnit!" varuje email.

Je to blbost, ve skutečnosti se jedné o takzvaný HOAX, tedy lživou, matoucí zprávu, která vzbudit rozruch. Stačilo k tomu málo, zavolal jsem na Akademii věd a tam mi potvrdili, že text emailu není pravdivý.

"Nedokážu si představit, že by nějakému vědci někdo zakazoval něco takového zveřejnit. Tato paranoia zřejmě vyplývá ze zkušeností z období před rokem 1989, kdy byly informace o havárii v Černobylu zatajovány. Neodpustím si však poznamenat, že za toto chování nebyl po roce 1989 nikdo potrestán, jako ostatně za žádné další zločiny. Obviňovat však z něčeho takového současnou politickou reprezentaci, přestože o ní mám velmi špatné mínění, je směšné," píše na svém blogu Jan Borovička, který se zabývá zkoumáním hub.

Jak mi Jan Borovička ještě řekl po telefonu, i kdyby se k nám dostal VÝRAZNÝ radioaktivní spad z Fukušimy, jakože to bylo téměř neměřitelné minimum, v houbách by se to ukázalo až výrazně později, rozhodně ne tuto sezónu. "Takže je evidentní, že zpráva o zvýšené radioaktivitě hub v souvislosti s fukušimskou havárií je nesmyslná, a z tohoto pohledu se tedy není třeba obávat jejich konzumace."

A aby těch hub nebylo na začátku okurkové sezóny málo, ČTK dnes oblažila své odběratele zprávou o tom, že: "V letním menu jsou oblíbenou surovinou lesní houby" - velmi nečekaná informace, že? :-)

ak můžete s klidem vyrazit do lesů na hříbky - třetí noha vám po nich nevyroste… Hezké léto!

Chcete také blog jako ? Založte si jej zdarma zde!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin Klein Martin Klein | E-mail | 12. července 2011 v 21:35 | Reagovat

Okurková je tady....:-))) :-D

2 Shagua Akitsumi Shagua Akitsumi | E-mail | Web | 16. srpna 2011 v 15:07 | Reagovat

Jediné, co mne doopravdy zaráží je to, co z toho Ti lidé mají? Ti, co takzvané HoaX pouští do světa. Tyto poplašné zprávy jsou přece naprosto zbytečné a absurdní. Navíc radioaktivní houby v Česku, když je od nás Japonsko téměř na druhé straně zeměkoule...-

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama