Červen 2011

E-mailový strašák: Nebezpečné fukušimské houby?

27. června 2011 v 12:50 | David Vaníček |  Naostro
"Vyhodili jsme plnej košík hub," napsala mi kamarádka, když mě upozorňovala na email, který koluje v emailových schránkách po celé zemi.

Možná jste ho dostali i vy. Autorka, údajná paní Radmila, v něm píše, že její známý pracuje pro Akademii věd a že právě tam měly vrcholit testy hub v českých lesích po havárii na jaderné elektrárně v japonské Fukušimě. "Výsledky jsou prý tak špatném že jim úplně zakázali je zveřejnit!" varuje email.

Je to blbost, ve skutečnosti se jedné o takzvaný HOAX, tedy lživou, matoucí zprávu, která vzbudit rozruch. Stačilo k tomu málo, zavolal jsem na Akademii věd a tam mi potvrdili, že text emailu není pravdivý.

"Nedokážu si představit, že by nějakému vědci někdo zakazoval něco takového zveřejnit. Tato paranoia zřejmě vyplývá ze zkušeností z období před rokem 1989, kdy byly informace o havárii v Černobylu zatajovány. Neodpustím si však poznamenat, že za toto chování nebyl po roce 1989 nikdo potrestán, jako ostatně za žádné další zločiny. Obviňovat však z něčeho takového současnou politickou reprezentaci, přestože o ní mám velmi špatné mínění, je směšné," píše na svém blogu Jan Borovička, který se zabývá zkoumáním hub.

Jak mi Jan Borovička ještě řekl po telefonu, i kdyby se k nám dostal VÝRAZNÝ radioaktivní spad z Fukušimy, jakože to bylo téměř neměřitelné minimum, v houbách by se to ukázalo až výrazně později, rozhodně ne tuto sezónu. "Takže je evidentní, že zpráva o zvýšené radioaktivitě hub v souvislosti s fukušimskou havárií je nesmyslná, a z tohoto pohledu se tedy není třeba obávat jejich konzumace."

A aby těch hub nebylo na začátku okurkové sezóny málo, ČTK dnes oblažila své odběratele zprávou o tom, že: "V letním menu jsou oblíbenou surovinou lesní houby" - velmi nečekaná informace, že? :-)

ak můžete s klidem vyrazit do lesů na hříbky - třetí noha vám po nich nevyroste… Hezké léto!