Duben 2010

Mami, proč ten pán jede obráceně?

26. dubna 2010 v 15:31 | David Vaníček
inline
S příchodem jara jsem se rozhodl učinit krok, ke kterému už mě "lákala" řada přátel několik let. Naučit se jezdit na inline bruslích. Chodím pravidelně běhat na vysočanskou cyklostezku, ale na běhání jsou moji kamarádi moc líní. Takže to bude pro společensky strávená odpoledne nezbytnost, řekl jsem si.

Dnes dopoledne jsem v doprovodu Veroniky Pitrové vybral brusle a o pár hodin později už jsem je chtěl zkusit. Vydal jsem se tedy na asfaltové hřiště, kde běžně bruslí jen děti v doprovodu maminek. Moje maminka je 100 km daleko od Prahy, proto jsem šel sám :-D

Děti kroužily kolem hřiště, některé se točily na bruslích kolem dokola, řehtaly se... Být tam u-rampa, možná by házely salta. S obavami jsem si nasadil chrániče, obul brusle a postavil se na ně. Stabilita mi problém nedělala. Jenže pak jsem zjistil, že hřiště má mírný sklon a já jsem "na kopečku"... Odrazil jsem se tedy od
lavičky a POZADU jsem odjel až na druhý konec hřiště k další lavičce, na kterou jsem se místo zabrždění posadil :-)

"Maminko, proč ten pán jezdí pozadu?" ptala se malá kudrnatá holčička. Správná otázka, děvče, pomyslel jsem si. Jenže když na tom stojíte poprvé - dostaňte se a bodu B (dole) do bodu A (nahoře)... Nechtěl jsem se vzdát. Stometrová cesta zpátky k mé výchozí lavičce mi trvala patnáct minut :-) Všechno je jednou poprvé... Jak jste se na bruslích učili vy?

ZVRHLÁ REAKCE: Silniční pirát je frajer a oběť kráva?

3. dubna 2010 v 15:19 | David Vaníček |  Naostro
Pro Televizní noviny už točím reportáže přes pět let, ale tohle jsem ještě nezažil. Pro včerejší vydání zpráv jsme zpracovávali příspěvek o šíleném řidiči, který na dálnici D1 vytlačil jiné auto, které se v příkopě převrátilo dvakrát přes střechu. I ředitel dopravní policie Leoš Tržil to označil za největší projev agresivity na silnicích, s jakou se za svou praxi potkal.

Celá reportáž je tady: 


Dnes ráno jsem otevřel pracovní email a ze židle mě nadzvedla reakce jednoho z diváků, který má pocit, že zmíněný silniční pirát je téměř HRDINA a oběť nehody označil za "krávu". Ještě jsem nikdy dopis adresovaný přímo mě nezveřejnil, ale v tomhle případě je to nutné, nechci věřit tomu, že by TOHLE někdo mohl myslet vážně, posuďte sami:

Od diváka J. Drábka:
"Tož hoší, to je fakt mediální terror, co vy předvádíte. Dyby to šlo, tak tomu chudákovi řidičovi dáte trest smrti, dyž vidim ty váše zprávy, tak si přijdu jak před třiceti lety, kdy moderátor hřímá o boji proti vnitřnímu nepříteli a exemplárnim trestu. Uznejte sami, koho z vás nenasrala nějaká kráva/č...ák ploužící se v levym pruhu 90kmh. Tendle frajer to prostě dotah do konce. Aspoň si zdržovači provozu pro příště rozmysleji jestli usednout za volant, něco jako zdržuješ, zaplatíš. Je to fakt otřesný, jak vy byste toho chudáka chtěli trestat no a ty komentáře toho zdegenerovanýho tvora Tržila, to je fakt žumpa. Nejůděsnější byl ten blázen v bílym plášti, to byl teda pacient, to vám povim."

(Leoš Tržil je jeden z nejzkušenějších dopravních policistů v této zemi, na policejním prezidiu vede dopravní policii a má letité zkušenosti. Martin Kořán primář Oddělení klinické psychologie v Nemocnici Na Homolce, místopředseda Asociace dopravních psychologů.)

Odpověď:
Dobrý den, předpokládám, že vy za sebou máte nejméně basu za nějakou dopravní nehodu a nebo jste se úplně zbláznil. Jestli vám přijde normální riskovat smrt dvou mladých lidí jenom kvůli tomu, že nejeli 200, ale dovolených 130, tak jste zralý na to, aby si pro vás nějaký psychiatr přijel. Až vám nějaký takový "frajer" zabije na silnici dítě, napište nám znovu, co si o tom myslíte... 

Šťastnou cestu z Velikonoc přeje
David Vaníček, autor reportáže