Březen 2010

Zeď nářků, místo magické

30. března 2010 v 8:00 | David Vaníček |  Zoooom
zed narku
Šestadvacáté narozeniny jsem v březnu neslavil, po divoké loňské oslavě jsem nějak toužil po komornějším provedení vstupu do dalšího roku života. Proto jsem si koupil s kamarády dovolenou v Egyptě a všem jsem ujel :-) Egypt nebyl špatný, hlavně potápění mezi korály mě uchvátilo. Nic ale nepřekoná dojem z návštěvy Jeruzaléma v Izraeli.

Zeď nářků, pozůstatek západní části vnější hradby, která ke konci období druhého jeruzalémského chrámu obklopovala Chrámovou horu, byla jako injekce emocí. S jarmulkou (nebo jakoukoli pokrývkou hlavy) se blížíte k místu, kde vzlykají ortodoxní Židé a ta atmosféra se těžko popisuje. Své přání můžete napsat na kousek papírku a vložit do spáry mezi kameny, nebo ho vyřknout směrem ke zdi. Dotknete se ji rukou a vyslovíte ho. Také jsem jedno vyslovil a teď doufám, že to mělo smysl. Divné chvění a Genius loci tohoto místa jakoby vám dal důkaz toho, že to smysl MĚLO.


Kamera nesvítí, moderátorům HRABE

29. března 2010 v 11:07 | David Vaníček |  Ze zákulisí

Nedávno jsem kolegyni Veronice Pitrové pomáhal s takzvanou "tečkou" do Televizních novin. Bylo to o moderátorce finské televize MTV3, která během ranního vysílání spadla ze židle.

Při pátrání po dalších podobných kouscích jsem narazil na tuto dvojici moderátorů, kterak si krátí čas mezi reportážemi. Viděl jsem toho "za kamerou" už hodně, ale že by někomu až takhle HRABALO, to opravdu ne :-)

Nedá se nic dělat, stres během živého vysílání je prostě velký, nějak se lidé v televizi odreagovat musí... ovšem, kdyby je režie omylem "pustila ven", asi by jim tak do smíchu nebylo :-)

Eliška je česká Meryl Streep

23. března 2010 v 9:25 | David Vaníček
Jestli mi v poslední době něco OPRAVDU zlepšilo náladu, tak to byl snímek Ženy v pokušení od Jiřího Vejdělka. Protože jsem už ve středu dělal z premiéry vstup do Televizních novin, viděl jsem pár ochutnávek z filmu a těšil jsem se na setkání s Eliškou Balzerovou, která byla v TN hostem živého vstupu. Ochotná, usměvavá, skromná, profesionální a krásná.

Pamatuji si ji hlavně v bílém plášti, ještě z Nemocnice na kraji města, role Vilmy v "Ženách" ale posouvá Elišku Balzerovou do úplně jiné dimenze. Baví i dojímá ženy i muže.


Chtěl jsem si film vychutnat, proto jsem si ho během hektické pracovní premiéry nechal ujít a šel až v sobotu. Sál se bavil. Eliška Balzerová je pro mě symbol poctivého komediálního herectví, její "návrat" na scénu mi připomíná stejné okouzlení, jaké ve mě vyvovala Meryl Streep v muzikálu Mamma Mia.

Tak jestli chcete příjemně nastarovat jaro, jděte na Ženy v pokušení. Balzerová, Vlasáková, Dyk i Macháček jsou dobrou společností na celý večer.