Listopad 2009

Jsme Češi, musíme si věřit.

17. listopadu 2009 v 15:42 | David Vaníček
Přesně před dvaceti lety jsem seděl se svou maminkou před naší první barevnou televizí a dívali jsme na záběry z pražských demonstrací. Z televize znělo: "Podívej se, Gusto, jak je tady husto..."

Moc jsem tomu nerozumněl, protože mi bylo teprve 5,5 roku. Věnoval jsem proto pozornost svojí nejoblíbenější hračce - metr vysokému plyšáku Mickey Mouse, kterého mi naši jako zázrakem sehnali ještě za totality někde "pod pultem".

V televizi mluvil nějaký pán s knírem a říkal něco o hrdosti, o svobodě a já jsem zpozorněl až ve chvíli, kdy moje matka začala dojetím plakat.

Dnes už jsem pochopil. Plakal bych taky, s mojí vyřídilkou bych asi komunismus nepřežil. Neumím držet "hubu a krok". A protože jen těžko dokážu posoudit co je (kromě svobody) lepší a co horší, můžu jen s oddechnutím napsat, že jsem rád...

JSEM RÁD, že jsem vyrůstal už v demokratické společnosti.

JSEM RÁD, že naši rodiče byli na komunisty dlouho nabroušení a nedali se.
(V roce 1990 jsem šel do první třídy a naše tehdejší třídní učitelka si i rok po revoluci přála, abychom jí říkali "soudružko". Rodiče ji vzteky málem roztrhali :-)

JSEM RÁD, že si můžu koupit co se mi zamane a díky Evropské unii jsem rád, že se můžu svobodně pohybovat po celé Evropě, aniž bych podstupoval ponižující prohlídky na hranicích. (S vyjímkou Německa, kde do dneška jezdí kolem hranic hlídky a šikanují posádky aut s českými SPZkami.)

JSEM RÁD
, že můžu dělat svodobně svoji práci. Můj dědeček byl tiskař a jen kvůli tomu, že emigrantovi poslal telegram, zavřeli ho komunisti do uranových dolů v Jáchymově. Zemřel na rakovinu plic. A kdyby žádná revoluce před dvaceti neproběhla, asi bych dnes nepracoval v médiích, ale v továrně u pásu. Celé rodiny politických věznů se mohly stát maximálně dělnickou třídou.

JSEM RÁD, že jsem Čech a jsem na to hrdý!
A chtěl bych to napsat i za dalších dvacet let. Proto pevně doufám, že stejně tak, jak naše společnost zatočila se komunistickým zlem, zatočí i se zlem neonacistickým, kterému se v naší malebné krajině bohužel také dařit.