"Kniha tváří" nebo "na pivo" a "na kafe"?

24. října 2009 v 12:33 | David Vaníček |  Naostro
Jste na Facebooku?

Je asi málo lidí, komu se tahle otázka v posledních několika měsících vyhnula. Sociální síť facebook.com si získává postupně stále více Čechů a kdo ho nepoužívá, ocitá se tím pádem stranou některých rozhovorů, kdy mezi sebou kamarádi řeší to, co četli právě na Facebooku.

Musím se přiznat, že i mě Facebook dostal a baví mě. Vzhledem k tomu, že se 3 týdny v měsíci téměř nedostanu nikam jinam než do práce, můžu být alespoň takhle v kontaktu s lidmi, které znám nebo chci poznat. Jako novináři se mi tahle aplikace hodí i v práci - nejméně jednou týdně dostanu od někoho na "fejsbůku" zajímavý tip na reportáž.

Média před prázdninami zaplavily články a názory odborníků, které před Facebookem varovaly. Je prý nebezpečný, až moc nás odhaluje a může způsobit problémy... Ano, je pravda, že když se u kamaráda vymluvíte, že na něj nemáte čas, a v zápětí napíšete do statusu "David jde na pivo s Honzou" tak máte co vysvětlovat.

Každý si ale může vybrat, koho si mezi přátele na Facebooku vybere. A když je vám hloupé odmítnou žádost o přátelství kolegy z práce, můžete si zase vybrat jakou část vašeho profilu uvidí a jakou ne. Prostě je to jen na vás. I proto se divím těm, kteří si udělají profil, prozradí na sebe všechno a pak se diví - je to jen v rukou uživatele, co na sebe napráská.

To všechno píšu proto, abych se omlouvil všem, kteří mě žádají o přátelství a já u nich místo "přijmout" kliknu na "ignorovat". Facebook je pro mě částečně soukromá věc a pouštím tam je ty, které jsem někdy viděl osobně nebo potkal. Přijde mi to logické - kdyby byl Facebook byt, taky si do něj nepustíte cizí lidi :-)))

Nedělám to jen já, ale i mí přátelé, že čas od času také "promažou" seznam. I přes všechnu chválu, kterou jsem na Facebook teď napsal má přeci jen jednu nevýhodu - degraduje vlastní soudnost... Fakt mě nezajímají některé velmi intimní detaily, třeba statusy tipu: "Jdu kakat." To už je prostě moc :-) V kavárně nebo na pivu by vám to nikdo jen tak u stolu neřekl, takže není od věci někdy "virtuální knihu tváři" vyměnit za osobní setkání s tvářemi skutečnými - tváří v tvář je to přeci jen nenahraditelné!

Chcete také blog jako ? Založte si jej zdarma zde!
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Zuza Zuza | 24. října 2009 v 20:09 | Reagovat

Nemůžu se zbavit dojmu, Davide, že jste neuvěřitený snaživec. Tolik příspěvků a ohlas veškerý žádný. Śkoda, že nejdou přes net sypat švestičky z Vaší zahrádky.

2 Iveta alias Mejsehezky Iveta alias Mejsehezky | E-mail | Web | 25. října 2009 v 13:05 | Reagovat

Pravda pravdoucí, facebook mi nahradil setkání v reálu, ale u mne je to pochopitelné  :-)

3 Anna Anna | Web | 25. října 2009 v 16:37 | Reagovat

Ať žije ICQ a jabber! Facebooku jsem nepodlehla, a to ani poté, co nám o něm tolikrát na katedře vyprávěl Miloš Čermák. Tedy... teď malinko mlžím, protože účet mám, ale to jsem si chtěla jen vyzkoušet a ověřit, jestli to prakticky využiju. Nakonec jsem zjistila, že nikoliv, v podstatě nikdo z mých přátel účet nemá a k agregaci obsahu médií můžu využít RSS kanály. S mými nejbližšími tedy stále komunikuji oním zastaralým způsobem, který mi vyhovuje a vím, že mi nikdo do soukromí nepoleze. Je ale pravda, že co jsem procházela nastavení fcb. účtu, je jen na uživateli, jak moc nechá ostatní nahlížet do svého soukromí.
Obecně si myslím, že facebook je jen módní vlna, stejně jako bylo ICQ, když jsem přišla na gympl. Ono to zase časem vyšumí :-)

4 Magda Š. Magda Š. | E-mail | 25. října 2009 v 19:23 | Reagovat

Facebook vládne světu:-D Abych pravdu řekla, skoro všichni, se kterými se znám, facebook mají a já osobně si už nedovedu představit, kdybych na něm nebyla... Mohu se tak spojit s lidmi, se kterými se se nemohu potkat v reálu:-)A jinak, možná i časem vlna facebooku vyšumí, ale přijde opět něco nového, ne? :-D  8-) mějte se hezky...

5 David Vaníček David Vaníček | E-mail | 29. října 2009 v 6:55 | Reagovat

Pro "ZUZA": Nechápu vaši poznámku, Zuzo, cítím z ní uštěpačnost, ale trochu zbytečně, blog má vynikající návštěvnost, takže nejsem přesvědčený, že to je ohlas veškerý žádný :-)

Pro Aničku a Magdu: Taky si myslím, že Facebook bude na vrcholu chvilku a pak přijde něco "nového"..

6 Zuza Zuza | 29. října 2009 v 14:45 | Reagovat

Pane Vaníčku, možná jsem to s těma švestkama trochu přehnala, ale bylo to myšleno tak, že chrlíte jeden článek za druhým, ale většinou jsou o ničem. Člověk si to přečte, ale lautr nic mu to nedá. Ne tak Váš poslední článek o paní Evě. K tomu nemám co dodat, určitě stojí za zamyšlení. Myslím,že Vy se zcela jistě díky své profesi dostanete k příběhům, které jsou stejně tak dojemné nebo zajímavé a stojí za pozornost. Ale psát o garančce aut nebo o nějakém kopci v Řecku, no, přijde mi to jako psaní za každou cenu. Asi víte, že méně je někdy více. Trošku do hloubky, Davide, a nebude to mít chybu.

7 David Vaníček David Vaníček | E-mail | Web | 2. listopadu 2009 v 10:23 | Reagovat

Zuzo, no, tak teď už konečně rozumím tomu, co jste chtěla sdělit. Ok, zajímavý názor, díky za něj. Nicméně většina těch článků se týká mých reportáží nebo práci v televizi, případně jde o postřehy, které se do vysílání nedostanou. A nepřipadá mi zbytečné občas psát o nekonfliktních "kravinkách", a to právě proto, že zprávy jsou těžké, vážné, tak proč si trochu neodpočinout u lehčích témat. A pečlivě sleduji čtenost jednotlivých článků a věřte mi, že některé (podle vás méně zajímavé) patří mezi hodně sledované. Ale chápu, že to každého nemusí zajímat, ale moje snaha je, aby si tady každý našel něco. Pokud si vy najdete alespoň jeden článek měsíčně, tak aspoň něco :-) ten zbytek přeci číst nemusíte, nedržím vám pistoli u hlavy :-)))

8 Zuza Zuza | 2. listopadu 2009 v 22:27 | Reagovat

Davide, myslím, že sledovanost blogu ještě nevypovídá o tom, zda se články líbí nebo ne. O tom podle mě vypovídají právě (ne)reakce čtenářů. Taky chápu, že ne všechno se může líbit všem, nicméně JEN podle názvu nemohu posoudit, zda mám číst dál, nebo nikoli.
I bez pistole u spánku :-). Snad se na můj názor nezlobíte, vážím si toho, že jako jeden z mála se čtenáři komunikujete. Hodně zajímavých reportáží, Z.

9 Klára Klára | 11. listopadu 2009 v 18:00 | Reagovat

Je to naprosto výstižný..! :-)  Facebooku jsem podlehla stejně jako miliony ostatních lidí a nemrzí mě to. I když kvůli tomuto fenoménu někdy strávím u počítače více času, než bych si přála, jsem za něj ráda, protože jsem díky němu v kontaktu s lidmi, které jsem několik let neviděla :-)  

10 Radushka Radushka | 16. listopadu 2009 v 20:00 | Reagovat

Tak se taky přidávám a přiznávám, že facebook vedu a to jen kvůli lidem, které nemůžu v reálu vidět a nebo nemám na ně jiný kontakt, bohužel. Můžu aspoň takhle vidět a dozvědět se, co se u nich děje, což mi přijde zajímavé:)
Každopádně mi blog Davida přijde zajímavý, protože je jeden z mála, který se snaží komunikovat s diváky. Na blog si může psát co chce, co jemu přijde zajímavé a nebo co by stálo za zveřejnění z jeho práce. Pak už je jen na čtenáři, jak to posoudí. Každopádně já vám fandím a jen tak dál :)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama