Leden 2009

Smutný důkaz

29. ledna 2009 v 11:25 | David Vaníček |  Zoooom
Ekonomické rubriky deníků i internetových portálu skloňují slovní spojení "finanční krize" čím dál častěji, odborníci varují, aby nevznikla zbytečná panika... ale tisíce lidí, kteří končí na dlažbě a nemají mnohdy ani na zaplacení životně důležitých nákladů by o tom mohli vyprávět své.

Ze svého nejbližšího okolí už znám i případy, kdy zcela selhává český sociální systém a znám případy, kdy lidé přišli o práci třeba v Karlovarském porcelánu a firma jim za několik měsíců zpětně nedokázala proplatit mateřskou nebo nemocenskou - a samotné úřady, které to mají kontrolovat na tom nejsou s komunikací o moc lépe.

Tenhle snímek jsem pořídil v budově ministerstva práce a sociálních věcí... Mají tam terminál, přes který se můžete přihlásit do databáze volných pracovních míst, ze zvědavosti tam zabrousil kolega technik... "Přetížení, zkuste to později," zobrazilo se na monitoru. Smůtný důkaz toho, že KRIZE v Česku prostě už je. Ne, že ne. Na místě je spíš otázka, jestli je to skutečně důsledek té finanční světové krize. Tahle česká krize má, myslím, jiné důvody.

Bude se na nás dívat dál?

28. ledna 2009 v 5:50 | David Vaníček |  Naostro
Včera proběhl v Praze poslední rozloučení s architektem Janem Kaplickým. Ten charismatický muž chtěl tolik zanechat v místě svého rodiště významnou stopu, ale politické síly ho přepraly. Šťastného konce už se nedožil.

Díky svým dílům se tak bude "dívat" například na anglický stadion (viz oko), ale i z vesmíru, protože jeho atelier Future systems navrhoval taky design družic! Jestli nás ale bude pozorovat i prostřednictvím "Chobotnice" z Letné, to je hodně nejasné. Přestože se o tom po jeho smrti začalo opět bouřilivě mluvit.

Na komunitním portálu Facebook vznikla skupina "Vzdávám holt mistru Kaplickému a chci, aby v Praze byla jeho knihovna," v době, kdy píšu tento článek, se ke skupině přidalo už téměř dvacet tisíc lidí!

5. února proběhne také manifestace za knihovnu Jana Kaplického. Poslední architektonický výstřelek zažila Praha v roce 1996 s Tančícím domem, proč usnou na vavřínech.

Jestli fandíte Chobotnici, bližší infomace o podpoře toho projektu nadete na webu nově vznikající občanské iniciativy Demokracie staví.

Sedmička na síti: tentokrát DOSLOVA na síti :)

26. ledna 2009 v 13:17 | David Vaníček
Vyšel nový díl Sedmičky na síti, tentokrát se moderátorka Katka Lang stala součástí našeho portálu a promlouvá k vám přímo ze stránek tn.cz!

V Sedmičce si zopakujeme příběh dychtivé kantorky ze Znojma, která si užívala silvestrovský sex s devatenáctiletým mladíkem, ale měla smůlu... Někdo jejich radovánky ukázal celému národu, video se dostalo na internet.

Uvidíte také to, co už v jedné písničce zpívá Lucka Vondráčková. "Tenkej led, kůži nezachráníš..." nezachránila ji ani jedna krasobruslařka a ukázala divákům své ňadro. :-)

Připravili jsme také story o Martině z Red News, která byla hostem talkshow Mr.GS a součástí Sedmičky na síti je i reportáž o začátních Pavla Poulíčka.

Nový díl najdete pod tímto odkazem!

Rozluštění hádanky: Bára je ten tygr!

17. ledna 2009 v 12:51 | David Vaníček |  Ze zákulisí

Až s překvapením jsme v redakci sledovali, jak aktivně jste se zapojili do hlasování v anketě "Kdo je ten tygr"...

Do této chvíle hlasovalo 104 čtenářů a většina z vás si myslí, že pod maskou je moderátorka a vedoucí vydání pořadu Střepiny Andrea Němcová... dostala 60% hlasů!

A musím vás zklamat, nebyla to správná opověď. Pod maskou je ve skutečnosti redaktorka Střepin Bára Divišová, viděli jste ji také v hip-hopovém vydání Sedmičky na síti.

Bára má mezi kamarády přezdívku "Amálie Malá" :-) protože je skutečně malá, trochu jsme vás mystifikovali tím, že Roman Miler se při focení pokrčil, aby byl s Bárou stejně vysoký.

Tygřice, Roman a kachna

10. ledna 2009 v 13:10 | David Vaníček |  Ze zákulisí
Na chodbách našeho zpravodajství občas potkáte velká zvířata. Nemám teď na mysli šéfy, ale šelmu na obrázku. Editor Odpoledních televizních novin Roman Miler měl tak trochu Sofiinu volbu. Odejít domů s mraženou kachnou (v bílé krabici), nebo se nechat odtáhnout tím druhým zvířetem? Odešel s kachnou. A pro vás malá hádanka:

Premiéra ve Snídani

7. ledna 2009 v 17:36 | David Vaníček |  Ze zákulisí
Takhle brzy jako dnes ráno jsem už dlouho nevstával. Budík mě šíleně tahal z postele ve 3.30.

Poprvé jsem mohl moderovat zprávy ve Snídani s Novou, bylo to hodně poučné a díky mockrát za vaše ohlasy.

Ale opět se osvědčilo pořekadlo: Nechvalme dne před večerem. Když kolegyně Marta Ondráčková kladně zhodnotila mou premiréru a já jí odkýval, že už jsem i méně nervózní, hned potom jsem se doslova dokoktal k jedné větě až na třetí pokus.

Alespoň důkaz toho, že to bylo živě :-)


Den s reportérem na nova.cz

4. ledna 2009 v 12:35 | David Vaníček |  Ze zákulisí
V prosinci mě oslovil kolega Jakub Jahn z redakce portálu nova.cz, že má v plánu celý den sledovat práci reportéra minutu po minutě a natočit o tom krátký dokument.

Chvilku nám trvalo, že jsme našli po delším volnu vhodný den k natáčení, ale nakonec se to povedlo a s kameramanem Michalem Kynclem připravili osmiminutové video. S tím obličejem, který natáčeli se už toho moc udělat nedá :-) ale jinak se jim to myslím povedlo.


Výmluvy a fabulace pojištěnců

3. ledna 2009 v 13:02 | David Vaníček
Už jednou jsem na blogu psal o neuvěřitelných pojistných událostech, ve článku Zmrzlá veverka a šokované rybičky. Na konci roku vydává už tradičně Česká pojišťovna přehled těch nekurióznějších... Tady jsou:

Když jsem přijížděl domů, omylem jsem vjel do jiného dvoru a narazil jsem do stromu, který tam stál, protože doma ho na tomto místě nemáme.

Druhé auto do mě narazilo bez jakéhokoliv předcházejícího varování.

Ten starší pán, kterého jsem přejel, by se na druhou stranu silnice stejně nedostal.

Srazil jsem se se stojícím autem.

Ten chodec do mě nejprve narazil a potom mi ještě skočil pod auto.

Zastavil jsem na krajnici, podíval se na svoji tchýni a skončil v příkopu.

Chodec váhal, kterým směrem se má vydat a tak jsem ho přejel.

Celý den jsem nakupoval rostliny a sazenice. Cestou domů mně pak na křižovatce zaclonil mi výhled živý plot.

Policistovi jsem řekl, že nejsem zraněný. Ale když jsem si odložil klobouk, zjistil jsem, že mám frakturu lebky.

Náklaďák nacouval přes čelní sklo rovnou do manželčiny tváře.

Když auto sjelo z cesty, vyletěl jsem ven. Později mě v příkopu našla toulavá kočka.

Telefonní sloup se rychle přibližoval. Snažila jsem se mu vyhnout, ale v tom do mě
z ničeho nic narazil.

Ten chlap se potácel po celé silnici. Než jsem ho srazila, musela jsem několikrát prudce strhnout volant.

Na tváři pána, který se odrazil od kapoty mého vozu, se objevil nečekaně smutný výraz.

Zastavil jsem u stojanu čerpací stanice. Přede mnou stál černý Mercedes. Vyřadil jsem rychlost, zatahoval ruční brzdu a přitom do mě přede mnou stojící vůz naboural.

Do odstaveného automobilu narazilo vozidlo tak, že vyjelo do protisměru při odbočování z hlavní silnice na vedlejší vpravo dolů.

Automobil naboural do přední části naproti jedoucího vozu. Potom společně obě vozidla vjela do příkopu.

Při objíždění zkříženého kamionu po levé straně proti mně velkou rychlostí vyjelo vozidlo Škoda Octavia a narazilo do mnou stojícího vozu.

Válka na Václaváku

1. ledna 2009 v 18:52 | David Vaníček |  Zoooom

Díky všem za přání a PFky, snad jste i vy oslavili Silvestr bujaře a přežili jste ve zdraví. My jsme se kolegy Pavlem Šubou, Michalem Kratochvílem a Jardou Kasnarem vyráželi trávit poslední noc v roce do ulic Prahy. Ale nešli jsme "pařit" ale makat :-)

Začali jsme kolem osmnácté večer, kdy jsme hledali nějakou restauraci, kde bychom se mohli najíst. Všude mrtvo, zachránila nás až benzínka na jižní spojce a rychlé občersvení z chladícího boxu. Blee...


Pak už jsme se každý sešli se štábem a ochranskou a vyrazili do rozveselené Prahy. Z celé mrazivé noci byla asi nejhorší půlhodinka na Václaváku, kde mladí Vietnamci nosili krabice a tašky plné pyrotechniky a nekontrolovatelně ji odpalovali.

Tímto děkuji chlapům z ochranky za bránění vlastním tělem, bylo to o prsa i o kameru.

Šťastný nový rok!