Soukromé pasti

23. října 2008 v 23:52 | David Vaníček |  Naostro
Středeční díl Soukromých pastí, epizoda Tatínkova holčička, pořádně zamíchal společností. Příběh o zneužívané Veronice nabídl nejen vynikající výkony herců, ale taky téma, které je podle odborníků dost často tabu...

I Zora Dušková, ředitelka Dětského krizového centra, mi při natáčení rozhovoru pro Televizní noviny vyprávěla, že je to docela častý případ - že dítě zneužije solidně vypadající otec, do kterého by to nikdy nikdo neřekl. A zneužívané dítě pak vypadá jako lhář, který se chce svému otci pomstít.

Z kuolárů naší televize vím, že Soukromé pasti bylo pro jejich tvůrce složité prosadit. Přeci jen, je docela škoda, že na takové téma se bojí třeba veřejnoprávní televize odvážnějším způsobem upozornit - a stejně jako u dílu o prostituci se dá předpokládat, že bude Tatínkova holčička vyvolávat diskuze o tom, jestli to bylo správné něco takového vysílat.

Tamara Cenková, psycholožka, která se k "pastím" v naší televizi vyjadřovala, si vzpomněla, že při online rozhovoru dostala přes 200 otázek od tří skupin lidí: ozvali se muži i ženy, kteří se přiznali k tomu, že sami děti zneužívají! Ozvaly se děti, které jsou zneužívány! A ozvaly se hlavně dámy a ženy, které byly zneužívány a Tatínkova holčička jen znovu rozmíchala jejich vzpomnínky. A měly nám tohle vydání Soukromých pastí za zlé...

Pak jsem si ale telefonoval s paní Věrou z Jablonce, vyprávěla mi příběh o tom, že jí ještě coby mladou dívku opakovaně zneužíval primář stomatologie v liberecké nemocnici... Dnes už je to 33 let, přesto jsou její vzpomínky hodně živé a chtěla o tom promluvit.
"Do dneška si pamatuju, že jsem se probrala po narkóze, on u mé postele seděla a... jak bych to řekla slušně... sahal mi ro rozkroku, tak jsem zakašlala, aby si všiml, že už jsem hrůzu, pak přestal," vyprávěla mi paní Věra.
"Tím to ale nekončilo, obtěžoval mě několikrát. Neměla jsem to komu říct, kdo by mi věřil, když to byl primář stomatologie? Že dneska fungují linky důvěry, to je bezva, já jsem takovou možnost neměla."

Až po letech, kdy téma přesto být tabu a dodala si odvahy si našla adresu pana primáře a napsala mu dopis. Chtěla se s tím vyrovnat, uzavřít v sobě tuhle kapitolu, ale nevěděla jak. Primář jí odpověděl, že všechno, co udělal se mu vymstilo, že v jeho případě "boží mlýny" mlely. Je nemocný, opustila ho rodina a zůstal sám.


Málokterá dívka nebo chlapec se ale s takovými vzpomínkami svěří a naje pomoc... To zvládnou jen ti odvážnější. Kolega z Vysočiny natáčel s Evou Štefkovou, poslechněte si její příběh... Ona sama hrozné vzpomínky sepsala do knihy Dotyky zla. Našla cestu ven ze své soukromé pasti.

A pokud Soukromé pasti - ty televizní - dodaly odvahu alespoň několika holkám nebo klukům, pak měly smysl.

Chcete také blog jako ? Založte si jej zdarma zde!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Malíková Jana Malíková | E-mail | 24. října 2008 v 19:58 | Reagovat

No co k tomu říct....zneužívání je hnusárna!!! Měla jsem kámošku která byla zneužívaná,a pozbuzovala jsem jí a řekla jsem jí ať to řekne,po nějaké době jsme šli na policii.Tam jim vše vypověděla ale bylo to pro ni dosti těžké...a nakonec jejího tátu zavřeli do ústavu a měla klid.Já nikdy zneužívaná nebyla a jsem ráda pokuď do konce života nebudu.No a teď k těm "soukromím pastím"...nejsem z toho nadšená ale aspoň vidíme část pravdy a ne pořád lži. Pasti jsou asi spíš pro otrlejší povahy.Po zhlédnutí toho dílu jsem věděla že to rozpoutá takovou "menší" debatu, měla jsem pravdu bylo to i hlavní téma u nás ve škole teď to nacházím tady a pak nejspíš to najdu na tn.cz

2 Mišan Mišan | E-mail | 24. října 2008 v 20:05 | Reagovat

Nechápu myšlení lidí, kteří mají výhrady k tomuto dílu Sokromých pastí, naopak je třeba poučit dívky, že se nemají stydět, stydět se mají ti jejich otcové i matky, zachovají-li se tak jak se zachovala matka v seriálu. Školy by měl navštěvovat socilolog, a umožnit dětem, aby třeba i anonymě písemnou formou sdělili svá trable. Hledat řešení a uplatňovat taková opatření, aby každého přešlo dětem ubližovat. Dívce ze seriálu bych poradil, aby zavolala policii hned jakmile by k tomu měla možnost a taťa už by dospával noc za katrem. Zvláště proto, že nešlo o zneužívání, ale o znásilnění a trest by měl být několikanásobně vyšší, nejméně jako za vraždu, vždyť on přece v té dívce něco zavraždil co už nikdo nikdy nemůže napravit. Dívce bylo ublíženo snad až do konce života.

3 Veronika Veronika | E-mail | Web | 25. října 2008 v 2:08 | Reagovat

Davide,

novinářská zvědavost mě nedala a pustila jsem si ten díl na webu. Jsou dvě ráno a já mám pocit, že po tomhle jen tak neusnu...dokonce se přišla koukat i Lenka, když slyšela zvuk. Je to fakt strašný! Čekaly jsme, že Veronika uteče...je to hnus, jak můžeš s lidma manipulovat a je pravda, že děti jsou neuvěřitelně tvárný a věřím tomu, že rodiče věří spíš rodičům. Jen nechápu tu mámu! Neříkej mi, že by to na tý holce nepoznala?! Na tom jak se chová, vždyť to musí být, jak psal Mišan, jak když v tobě někdo něco zavraždí. Strašný, fakt to se mnou otřáslo a Ty víš, jak dokážu filmy prožívat...No, jsem ráda, za to že se mě nic podobného nestalo a nedokážu si představit, co bych dělala...

A k tomu, jestli to měla Nova vysílat nebo ne? Měla, určitě a možná by to mělo mít i nějaký vývoj. Souhlasím s Tebou, že je to dost citlivé téma, kterému by se Česká televize měla věnovat. Jen je otázka, jak by to vzala česká veřejnost. Ale ať tak či tak, je to problém, který existuje a možná v neuvěřitelně větším množství, než si dokážem představit, a zavírat před tím oči není nejlepší způsob. Protože jak píšeš v článku: boží mlýny melou...

4 Karlos Karlos | 25. října 2008 v 14:38 | Reagovat

Veroniko , ty věříš v serióznost zpráv Novy ??? Dyť jsou to chudáci,kteří prahnou po bulváru,bez ohledu na momentální pocit člověka!!! Jsou to parchanti...!!! NIc víc,než hnusný bulvár !!! Nejde jen o toto téma,ale všeobecně !!! Hnusná drbárna ... neseriozní a myšlenky vytrhávané s kontextu !!! Hajzlové jsou to !!! Sám jsem viděl na vlastní oči,co jeden človíček vyprávěl na kameru a pak co jsem viděl ve zprávách,vyznělo úplně jinak...darebáci co manipulují lidským myšlením .... všeho dočasu !!!!

5 Veronika Veronika | E-mail | Web | 25. října 2008 v 15:43 | Reagovat

ad Karlos: věřím, protože k těm chudákům, kteří prahnou po bulváru, parchantům, hajzlům a darebákům patřím taky :-)))

A co se Novy jako takové týká, občas je dobré podívat se na věci i z jiné než jen jedné strany, kterou člověk, bohužel, v 99% považuje za tu jedinou správnou...přemýšlej o tom.

6 Alena Alena | E-mail | 26. října 2008 v 20:50 | Reagovat

Rada pro Karlos-tak na to NEČUM,když tě to vyvádí z míry!

7 zuza zuza | 27. října 2008 v 10:56 | Reagovat

agoj, dívala jsem se na soukromé pasti o tatínkovi a naštěstí nemám zkušenost, ale nelíbil se mi moc konec! když bych to vzala z pohledu oběti, tak dali najevo že ikdyž promluví nic se nezmění. sice tady byla i matka špatná-nevěřící, ale i tací jsou!takže bych udělala jiný konec, povzbuzující pro oběti! S pozdravem ZUZKA

8 Pavlina Pavlina | 27. října 2008 v 16:07 | Reagovat

Jsem ráda že jsem se na tento díl nekoukala stačí mi jen to co jsem o dotyčném díle zaslechla, mám sama z dětství skušenosti a to asi od deseti let nejdřív se strýčkem a pak i s tatínkem. tatínek byl vlastní a strýček to samé prováděl i s mou sestřenicí , věděla to větší část rodiny ale nic se nedělo , jen mi bylo řečeno pokud někomu něco řeknu tak mě dají do ústavu no a kdo by chtěl jít v deseti letech do ústavu to asi málo kdo. Následky si samozřejmě nesu dodnes i když už je mi čtyřicet pryč, léčím se .

9 Marci Marci | 28. října 2008 v 0:12 | Reagovat

Ahojky...taky jsem byla obětí, a jedna z těch co mlčela... nedokážu se vcítit do mámy, zda-li to věděla, či tušila... I když schopnost vyvozovat důsledky z činů dospělých, zřejmě není vrozený,... já měla od Boha asi výjimku .... nedokázala jsem si ani představit, znemožnit tím rodinu, nebo nechat vědomě ublížit mé mladší sestřičce, nebo rozesmutnit maminku, a kdo by mi měli věřit? Takové věci, se velmi špatně dokazuji.

Avšak jsem strašně ráda že jsou dnes nějaké možnosti, i ve školách je lepší přístup k dětem, ale máte pravdu, chtělo by to dělat víc... Nikdy není pozdě začít pomáhat. Jelikož tyto jizvy na srdci jsou opravdu velmi hluboké... a špatně léčitelné, i když se člověk snaží sebe víc, své nitro očistit. Brzo mi bude 33let, a jsem stále svobodná, a bezdětná.

10 Lenča Lenča | Web | 30. října 2008 v 19:38 | Reagovat

ahojky máš moc hezky blogísekk atd nova je super

11 Maxië Maxië | Web | 4. listopadu 2008 v 20:32 | Reagovat

Ten díl Soukromých pastí byl asi nepřesvědčivější. Hlavně role Tomáše Etzlera, byla vynikající. Ikdyž na druhou stranu mi spustu lidí říkalo, že si toho herce budou pamavat navždy jako právě toho tatínka Veroniky, čímž se jim dost zprotivil.

12 Shelma Shelma | E-mail | Web | 4. listopadu 2008 v 23:46 | Reagovat

Téma zneužívání...co dodat, dokud budou u nás i ve světě "měkké" zákony, do té doby ze světa nezmizí bolest a strach zneužívaných obětí. Kdyby všichni ti, kteří se těchto činů dopouštějí, mohly na malý okamžik pocítit to, co prožívají jejich oběti, zřejmě by zločinů ubylo. Shrnuto a podtrženo: Zneužívání se může eliminovat: 1. aplikací přístroje na simulaci pocitů oběti do násilníka 2. razantním spřísněním zákonů 3. osvětou mezi děti a potencionální oběti. Bod 1. je fikce, bod 3 pouze prevence, ať to beru z jakékoliv strany, vychází mi bod 2. Jasně, máme tu demokracii a ta bohužel platí i pro takovéto zločince... Ale zkuste tohle vysvětlit malému děcku, které nechápe, proč se zrovna ten jeho svět zhroutil jak domeček z karet (pokud vůbec přežije)... Takže vážení ministři a poslanci a další uhádanci o horká křesla, by měly hnout zadkem a začít konečně tvrdě řešit opravdové problémy... Kdo souhlasí, ať zvedne ruku...

13 Lit Lit | Web | 9. listopadu 2008 v 12:05 | Reagovat

Myslím, že Soukromé pasti patří k velice vyvedeným projektům, což mě u TV Nova velice překvapuje. Konečně pořad, který není jen koukáním pro průměrného a jednoduchého člověka...

14 Lump :-))) Lump :-))) | 7. července 2009 v 20:29 | Reagovat

Karlos , mluvíš mi z duše...je to banda podvodníků a darebáků ...jeden ( Dlabaja) na tu svou "pravdu" taky dojel. Nevěřím těmto dacanům ani datum !!!

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama